Archiv rubriky: Zaostřeno

Krásná Zelená hora

Nepřestává mě fascinovat kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Je nádherné přicházet či přijíždět do Žďáru a dívat se na ten architektonický skvost servírovaný každému jak na podnose.

A_Prokopova-Church_of_St_John_of_Nepomuk_at_Zelena_aora_CZ

Vykácení stromů okolo kostela bylo geniálním zásahem, který odkryl tuto nádheru, kterou nepřestávám obdivovat pokaždé když ji vidím.

Říkal jsem si, že se podívám trochu do historie a překvapilo mě, že sv. Jan Nepomucký (kterému je kostel zasvěcen) nebyl svatořečen jen za jeho údajné dodržení zpovědního tajemství. Právě mě překvapilo zpochybnění toho, že byl umučen právě při pokusu krále Václava IV. z něj „vytáhnout“ z čeho se jeho manželka Žofie zpovídala. Zajímavé, doporučuju si přečíst poměrně dobře zpracovaný životopis na sancti.catholica.cz.

Každopádně mě těší, že logo Žďáru odkazuje na tento jedinečný objekt.

Hnusné náměstí a nádraží

To jsou věci, které se často vybaví lidem, kteří Žďár znají jen trochu.

Říká se, že město se pozná podle toho jaké má nádraží a náměstí. Nádraží už je na cestě k lepšímu – před světovým šampionátem v běhu na lyžích v Novém městě na Moravě se muselo dát do gala. I když pohled z východu z nádraží na čtvrť plnou paneláků se do února určitě nezmění.

Ale co náměstí? Sice se na něm zatím nepohybuju moc často, ale vrtá mi to hlavou. Slyšel jsem o iniciativě Pojďme dělat město. Nevíte o nějakých dalších? Rád bych se o nějakých dozvěděl a udělal si přehled. Nemusí být jen kolem náměstí. Rád bych se zapojil do místního dění a přispěl k jeho proměně k lepšímu.